Açılış Sayfam Yap   Sık Kullanılanlara Ekle   

   Anasayfa          Künye          Yazar Girişi         Sitene Ekle         Arşiv          Rss Listesi
 

KAFESTE BİR ASLAN: HÜRRİYET MESELEMİZ - http://www.catak.info/
   
 

Eda TOPAR ¬

Eda TOPAR

 KAFESTE BİR ASLAN: HÜRRİYET MESELEMİZ

KAFESTE BİR ASLAN: HÜRRİYET MESELEMİZ
 Yazı Boyutu

 Tarih : 16.2.2021 - 18:04:15 


...


KAFESTE BİR ASLAN: HÜRRİYET MESELEMİZ

Bir toplum, içinde bulunduğu çağın sorunlarına ve çığlığına kulak vermiyorsa, böyle bir toplum, kangren haline gelmekten ve bunalıma sürüklenmekten kurtulamaz.

Bir toplumun milli ve manevi medeniyet meseleleri, üzerinde durulması gereken asıl meselelerdir. Medeniyeti yağmalanan ve değerleri tahrip edilen bir toplumun, zincire vurulmuş olan bir aslandan ne farklı vardır?

Bugün, Müslüman Türk milleti olarak içinde bulunduğumuz durum, kafesteki bir aslanın hâli gibidir. Öz benliğinden uzaklaştırılmış, öz kimliğine yabancı bırakılmış bir nesil, kendisine uzanacak bir el beklemektedir.

Tarihinden ve mâzisinden koparılan bir gençlik, kaç diploma ile hayata tutunabilir? Diye kimse sormamış. Dolayısıyla eğitim anlayışı, toplumun değerlerinden ne kadar fire vererek kazanırsak o kadar kârdır garabetine düşmüştür.  Yığınla kazanılan diplomalar, hiçbir insanî değerin kapısını açmadığı gibi, hiçbir gönlü de tedavi etmeyi başaramamıştır. Bir toplumda amaç haline getirilen diplomalar, “gözü dönmüş insan yığını” yetiştirmekten başka bir şey yapamaz.

Eğitim, bir toplumu hem vezir hem de rezil edebilir. Kalitesiz eğitim kurumlarının sayısını çoğaltmak, bir eğitim faaliyeti olarak kabul edilemez. Eğitim, millî ve manevî ruh köklerinin atılımını gerçekleştirmektir. Kendi değerlerine kör ve dilsiz olan bir eğitim anlayışı; ruh veremediği gibi, var olan bunalımı da körüklemektedir.

Bir toplumun maddi olarak kalkınması, tabi ki yabana atılamayacak bir durumdur. Fakat, asıl gayret gösterilmesi ve üzerinde durulması gereken “insan”dır. İnsana yatırım yapmayan toplumların maddi refah düzeyleri ne kadar yüksek olursa olsun, köklü bir medeniyet inşâ etmeleri mümkün değildir. Bir eğitim sistemi, kendi değerleriyle barışık olduğu ölçüde memlekete fayda sağlayacak nesiller kazandırabilir.

Bugün, Yusuf KAPLAN’ın öncülüğünde kurulan “Medeniyet Tasavvuru Okulu” ile birlikte; eğitim, yeni bir nefes ve yeni bir ruh kazandı. Hayatı boyunca bocalayan yüzlerce memleket evladı, uzatmış olduğu elinin tutulduğunu hissetti.

Medeniyet Tasavvuru Okulu, kendi milli ve manevi değerleriyle yola çıkarak, sömürgeci eğitim anlayışına meydan okuyor.

Hiçbir maddi kaygı gütmeyen, hatta elinde avucunda ne varsa talebeleriyle ve kardeşleriyle paylaşmaya gayret gösteren Medeniyet Tasavvuru Okulu, bir topluma “yitiğini buldurmuş olmanın sevincidir.” Diploma kaygısı taşımayan bütün talebelere kucak açan bu okul, “akıl, kalp ve ruhu” aynı anda harekete geçirecek olan bir gelecek sunuyor. On iki yaşındaki çocukların, “beni de kabul edin” mesajlarına tanık oluyoruz. Diğer yandan, yetmiş yaşını aşmış olan büyüklerimizin, katılım talepleriyle karşılaşıyoruz. Bir memleketin, kendisinden öz evladı gibi koparılmış olan hakikatine, ne kadar aç olduğunu görüyoruz.

İhlas ve samimiyetle gelen kardeşlerimiz, MTO’nun bereketi oluyor. Her biri ayrı ayrı kıymetli olan, milli kültür ve manevi değerlerine sadık kalan hocalarımız, hakîkatin nefesine ses oluyorlar adeta. Ülkenin en kaliteli hocalarına ev sahipliği yapıyor Medeniyet Tasavvuru Okulu.

 “Tek derdi hakîkat, gerisi teferruat” diyerek gelen bütün talebeleri, bağrına basıyor bu güzel okul.  Medeniyet Tasavvuru Okulu’nda, kimsenin kimseye karşı bir üstünlüğü bulunmuyor. Herkesin kendisine ulaşmaya çalıştığı bu yolda, kibir hoş karşılanmıyor. Bu sebepledir ki; yola çıkmak için, kibri ayaklar altına almak gerekiyor. “İlim, irfan, hikmet” azıklarını yanlarına alan talebeler, “bilme, bulma, olma” ümidiyle, aşkla ve şevkle yol alıyorlar. Biliyorlar ki; “Ümit ederek yola koyulmak bizden, Zafer Allah’tandır.” 
1 2 3 4 5   Bu Yazıya Toplam 35 Puan Verildi
 Kaynak :  Eda TOPAR

 Kategori  Köşe Yazısı

148 Kişi Tarafından Okundu.

Yorum ( 0 )   

Kayıtlı Yorum Bulunmuyor.

 

 Bu Yazara Ait Diğer Yazılar

 
 
 

 

 Duyuru
 Köşe Yazıları

Ahmet TESNİMÎ

Ahmet TESNİMÎ ¬
Yine Gel

Eda TOPAR

Eda TOPAR ¬
Sokrates’in “Sorgulanmamış Hayat Felsefesi” Bize Ne Söyler ?

Recep ALMAZ

Recep ALMAZ ¬
Hastalık Bile Bizim İçin Bir Nimettir

İslam Ve Hayat

İslam Ve Hayat ¬
Öz Lisânımız

Misafir

Misafir ¬
Okullar Açılırken Gençlere Birkaç Not

A.Nur Tırpancı

A.Nur Tırpancı ¬
Maksadınız Ne?
 
Henüz Haberlere Puan Verilmemiş..
 
Bugün için Haber Eklenmedi.
Bu Hafta içinde Haber Eklenmedi.
Bu Ay içinde Haber Eklenmedi.
 
 Takvim

Mart 2021

Pts Sal Çrş Prş Cum Cts Pzr
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
 
 Ziyaretçi İstatistikleri
   
 Online : 1
 Bugün : 272
 Dün : 361
 Toplam : 940863
 Ip No : 3.220.231.235
     

 
 Son Haberler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi
 
 Popüler Haberler

Son 30 Gün içinde Haber Eklenmedi.
 
 Döviz Bilgileri

  Döviz Alış Satış
  Dolar 7.5096 7.5231
  Euro 6.9113 6.9571
 
 Hava Durumu 
 ReklamPageRank CheckerEditörden | Köyümüz | Tarihçemiz | Töremiz | Sülâleler | Yöreden | Eğitim-Kültür | Müellim | Müellif | Serbest Kürsü | Tespitlerim | Şair/Şuur/Şiir | İktibas | Âkif EMRE | Zaruri Yazılar | Gizlilik Politikası


 
 

   © Copyright - 04.04.2009- http://www.catak.info/ - Tüm Hakları Saklıdır. 

Sitede neşredilen yazılar, site yöneticisinden habersiz alıntı yapılamaz ve başka bir yerde yayınlanamaz.

Bu site

 Çilem.Net altyapısını kullanmaktadır.

44.213,32 saniye.